Истории

Жорсткий довідник з гірського бігу

Британський трейловий бігун і член команди Inov-8 Бен Маунзі вводить нас у світ гірського бігу.

Що таке “fell running”, яким він буває і чим він відрізняється від легкоатлетичного кросу і гірського бігу? Чи є чітка межа між різними видами бігу по бездоріжжю?

“Fell running” (найближчий відповідник – гірський біг) – це традиційний британський вид спорту, що має подібні до інших форм трейлового бігу характеристики. Його унікальність полягає в тому, що ці змагання є непередбачуваними з точки зору погодних умов і рельєфу місцевості. Треба бути сильним і витривалим спортсменом, щоб змагатися з навколишнім середовищем. Швидкість – це не обов’язкова умова успіху, на відміну від міцності і стійкості. Досвід і знання гірської місцевості також грають величезну роль. Ви повинні вміти знаходити найкращі шляхи для проходження дистанції між двома контрольно-пропускними пунктами. Інколи маршрут забігу не зовсім ясний, і, як правило, безпечніше довіряти компасу, а не – іншим учасникам гонки!

Легкоатлетичний крос (“cross country running”) має значно менше гірських підйомів, і відбувається на рівнинній поверхні в більш контрольованому середовищі. У такому виді змагань набагато легше передбачити переможця, оскільки менше факторів, що впливають на хід гонки: наприклад, мала ймовірність, що хтось заблукає (“Хоча я повинен зізнатися, що заблукав один чи два рази в подібній гонці!”, – Бен Маунзі).

У Великобританії трейловий біг наближається до “fell running”, але все ж в ньому значно менше елементів скелелазіння і маршрути більш очевидні для навігації і простіші для пробіжок.

Гірський біг (“mountain running”), мабуть, найближчий до “fell running” різновид. Вони подібні завдяки такій характеристиці, як перепад висот (вгору і вниз), але відрізняються – рельєфом місцевості (див. зображення нижче). По пагорбах (як у Великобританії, де зародився “fell running”) складніше орієнтуватися під час гонки, за рахунок меншої кількості протоптаних доріжок, великої вологості, повсюдного болота і м’якого грунту.

В українській мові терміни “mountain running” і “fell running” співпадають і здебільшого перекладаються як “гірський біг”.

Що робить цей вид бігу таким особливим?

“Fell running” – це унікальний вид спорту, здатний перенести вас у найдивовижніші місця.

Британський трейловий бігун Бен Маунзі ділиться з нами своїми враженнями: “Я бачив чудові сходи і заходи сонця, від яких аж затамовувало подих, приголомшливі краєвиди і неймовірну дику природу. Я був щасливим від тієї думки, що біжу в одній гонці з легендами спорту і поділяю цінні моменти разом з однодумцями, що я запам’ятаю ці враження до кінця свого життя. Одне, що я найбільше люблю, – це те, що «суперзірки» відмінної породи від еліти. Їм не властива зарозумілість або показна хоробрість. Це вносить освіжаючі зміни на відміну від ситуації, що ви бачите в інших видах спорту. У “fell running” ви побачите різних спортсменів з різними здібностями. В цьому виді бігу крутішим вважається, якщо ви розділите після гонки келих пива, не з переможцем, а з людиною, яка фінішує останньою”.

Які основні характеристики бігуна з фізичної точки зору?

“Fell running” як наркотик, він породжує залежність (в хорошому значенні слова). В цій гонці ви не просто конкуруєте з іншими людьми, а воюєте проти довкілля і рельєфу місцевості. Це дуже важко, як фізично, так і психічно. Там немає коротких шляхів і немає простих гонок. Ви повинні навчитися приймати біль і штовхати своє тіло до кінця. Ваші ноги повинні бути досить сильними, щоб впоратися з крутими, складними підйомами і проходити стрімкі спуски на шаленій швидкості. В цьому виді спорту це пекло, але воно винагороджується.

Що дає гірський біг, на відміну від бігу по асфальту?

Дорожній біг більш комерційний вид спорту. В ньому складніше конкурувати і там значно менший ризик: заблукати, отримати травму або потрапити під фатальний вплив природного середовища.

Бен Маунзі вважає біг по дорозі занадто передбачуваним, нудним і безпечним. Йому подобається робити виклик навколишньому середовищу, змагатися з горами, а не з годинником.

“Fell running” породжує почуття товариськості. “Мої конкуренти, які представляють різноманітні клуби, насправді, – це моя команда. Це таємна спільнота друзів, яких обєднує любов і пристрасть до довкілля. Ти відчуваєш себе частиною однієї великої родини, і це для мене є основною характеристикою, що робить наш спорт таким унікальним”, – розповідає трейловий бігун.

Наскільки доступний цей вид спорту для початківців і з чого почати?

“Fell running” заохочує спортсменів різного віку і здібностей брати участь у забігах. Вони дешевші, на відміну від шосейних забігів (принаймні, у Великобританії). Типова гонка коштує близько £5, і ви можете виграти що завгодно: починаючи пляшкою вина і закінчуючи подарунковим сертифікатом від магазину з біговим екіпіруванням. Бен Маунзі пригадує, що одним з найбільш пам’ятних його призів була упаковка з 4 рулонами туалетного паперу за 2-е місця в гонці Blackstone Edge Fell Race! Яким би це не видавалось смішним і дивним, але правда в тому, що гірські бігуни змагаються за любов до спорту, а не за гроші.

Бен Маунзі розповідає про те, як потрапив у цей вид спорту. Це було випадково. Спробувавши свої сили у легкоатлетичному кросі, він почав шукати ще більшого адреналіну. “Хтось запропонував взяти участь в гонці “fell running”. Змагання починалося з крутого підйому в гору і закінчувалось диким і божевільним спуском. Моє тіло працювало на повну силу протягом всієї гонки, мої легені були у вогні, а мій пульс зашкалював! Незважаючи на біль, втому і “желейність” ніг, у мене було відчуття, яке я ніколи не забуду. Я відчував себе живим і вільним, насолоджуючись найдивовижнішою природною висотою в світі”.

Дізнатись про майбутні трейлові забіги в Україні ви зможете тут.

Памятайте, про обов’язкову наявність тактичничних і розумових навичок – таких, як вибір кращої лінії для проходження заданого маршруту, важливість розвідок перед змаганнями.

Як і будь-якому іншому виді спорту, підготовка – це ключ до успіху. У гонці важливою є кожна секунда, тому необхідно розвідувати маршрути і вибирати кращі лінії для проходження. Знання, в якому напрямку бігти, безумовно, допомагає в підготовці, але погода настільки непередбачувана, що жоден маршрут за зміни погоди ніколи вже не виглядає так само! Бен Маунзі: “Я завжди розвідую маршрут своїх визначних гонок і тренуюся спеціально до них, тому що я ніколи не сподіваюсь на випадковість. Чим більше я впевнений щодо маршруту і своїх здібностей, тим більше шансів у мене виграти в день гонки”.

Наявність досвіду допомагає стати вправнішим гірським бігуном. Ви повинні отримувати досвід участі в гонках, правильно розраховувати свої сили, знати, яку лінію маршруту обрати і, найголовніше, навчитися пересуватися безпечно по небезпечній і складній місцевості. “Fell running” надзвичайно тактичний вид спорту і, на відміну від інших видів, найкращий спортсмен не завжди перемагає. А бігти з розумом – це завжди винагороджується!

Необхідне екіпірування – чи потрібне спеціалізоване взуття для старту на таких гонках? Які ще важливі елементи екіпірування потрібні?

Теоретично, вам не потрібно великий комплект екіпірування, щоб почати бігати. Проте, якщо ви хочете поліпшити результат, то ва м потрібне найкраще екіпірування, наявне на ринку. Взуття, наприклад, є найбільш потрібним елементом екіпірування для відмінного результату. Комфорт, зчеплення і вага – найважливіші характеристики при виборі правильного взуття. Бен Маунзі для бігу “fell running” використовує кросівки Inov-8 X-Talon, тому що вони легкі і забезпечують відмінне зчеплення з поверхнею в найекстримальніших умовах. X-Talon 212 – улюблені кросівки для тренування і X-Talon 225 – найкращі для змагань.

Кожен різновид бігу вимагає свого взуття (і свого протектора). Англійський бігун відзначає, як кращі Roclite 290 для трейлових змагань (жорстке покриття) і Mudclaw 300 для екстремального гірського бігу (вологе і болотяне покриття). Дуже важливо правильно обирати взуття для гонки, адже це додасть вам потрібної стійкості і впевненості на конкретній місцевості. Ніяке взуття так не чіпляється за грязюку, як Mudclaw 300!

Щодо одягу, то Бен Маунзі радить одягати екіпірування із вовни мериноса: “Базовий шар одягу з вовни мериноса – це найкраще, що можна придумати. Йому не має альтернативи. Я навіть ношу спідню білизну із вовни мериноса. Однак, безумовно, найпотрібнішим елементом бігового одягу для мене є термокофта з вовни мериноса від Inov-8. Вона варта кожного пенні!”

Що потрібно для того, щоб стати ідеальним бігуном “fell runner”?

Бен Маунзі згадує, як його “fell running” герой і товариш по команді Карл Грей одного разу сказав:

“Щоб стати найкращим гірським бігуном, ти повинен лазити по горах, як гірський козел, бігти, як вітер, і спускатися, як демон”.

Бен Маунзі: “Він має рацію. Ідеальний гірський бігун (або “fell runner”) – це той, хто зможе зробити все це і на будь-якій дистанції. Для того, щоб перемогти на чемпіонаті English Fell Championship, ви повинні бути конкурентноздатним на будь-якій поверхні, на будь-якій дистанції від 3 до 25 миль і за будь-яких погодних умов протягом всього сезону (лютий-жовтень). Це жорстке завдання”.