Истории

8 фактів, які варто знати про ультрамарафон Marathon des Sables

Учасник міжнародних трейлових гонок і ультрамарафонів Даміан Холл пише про те, що – використання кросівок замість подушки, прибирання сміття і забиття рюкзака відходами – це все здається цілком нормальним, коли ти вступаєш у битву з Marathon des Sables (MdS) у пустелі Сахара.

 

Marathon des Sables – найскладніший забіг на планеті Земля? Одного разу в одній із телепередач прозвучало таке питання, і організатори гонки з радістю підхопили цю ідею. Але MdS не така вже і складна гонка у порівнянні з Spine Race, Dragon’s Back, UTMB, або ж інші 100-мильні забіги. Так, температурний показник може досягати позначки 50 С, піски Сахари (приблизно 25% усієї дистанції) не завжди дозволяють проходити дистанцію швидко і з посмішкою, до того ж рюкзак вагою понад 6,5 кг може зробити деяких учасників (мене це не стосується) дещо суворими. Розриви між учасниками суттєві, що дає достатньо часу для проходження деяких ділянок пішки. Що робить цю гонку такою складною? Для багатьох бігунів це перша подія такого масштабу (цьогорічна 32-а гонка буде довжиною у 237 км, поділена на п’ять окремих етапів і один обов’язковий етап благодійності. Денна відстань коливається від 30 до 86 км). MdS, як ніяка інша гонка, забиває ноги. “У 2017 році була моя дебютна гонка пісками Сахари, і я вирішив написати есе про 8 фактів, які слід знати кожному бігуну про ультрамарафон MARATHON DES SABLES”, – каже Даміан Холл:

1. Все про великі ноги

Якщо мій напарник по намету Джеф дуже радів з того, що у нього на ступнях були кроваві, випуклі і з цікавим орнаментом мозолі, то всі інші – ні. Хоча я намагався бути спокійним, боячися побачити на ступнях пухирці, вибір мого взуття був правильним: кросівки Inov-8 Terraclaw 250 залишили лише два маленькі мозолика. Я був змушений взяти кросівки на піврозміра більші, враховуючи потовщеня моїх гетрів, а також використати дві устілки для компенсації. Після незначного дискомфорту у перший день змагань, я прибрав одну пару і більше не мав ніяких проблем. Пухирі – зовсім не обов’язкова характеристика MdS. Але якщо ви заробили собі декілька гарних, то це може стати дуже популярною публікацією у соцмережах.

2. Про відпочинок

Ви приїжджаєте в Марокко, щоб бігти пустелею. Але для деяких бігунів більшість з етапів гонки закінчується ще до обіду, тому тиждень в Сахарі витрачається в основному на відпочинок. З чим ми гарно справляємось. Епоха соцмереж породжує ненаситну незадоволеність – тут завжди знаходиться щось подивитися, чим поділитися, що вподобати. Провести тиждень в оффлайн режимі – це неймовірно. Ми просто відпочивали і захоплювалися, звичайно старомодним, як у минулому, спілкуванням віч-на-віч. Спочатку це здавалось дивним. Але згодом ми звикли до цього. Чесно кажучи, щоденна доставка листів на емейл була неабияким моральним стимулом. 

3. Це собаче життя

Бігуни MdS живуть у відкритих наметах посеред безплідної пустельної місцевості з відсутністю нормальної їжі (наші розмови були перед усім про 🙂 піцу), а їхнє єдине майно – це те, що вони можуть нести на собі. Вони брудні, пітні і зневірені (щоб постити селфі у пустелі в соцмережах). Бути повністю вкритим пилом здається цілком нормальним, так само, як і гуляти напівоголеним (верхня частина оголена). Мої Terraclaw 250 перетворювалися на зручну подушку після загортання у поліетиленовий пакет. В умовах політичної ситуації виникає спокуса назвати бігунів MdS першими світовими біженцями. Хоча, через те, що ми складали всі свої відходи у поліетиленові пакети (не той самий пакет, в який я клав свої кросівки) можна зробити висновок, що ми жили як собаки.

4. Кожен з нас голодний до успіху

Невже я згадав про їжу? Якщо ви справді хочете швидко пробігти MdS, то не зможете нести з собою всю необхідну їжу. Тому, або ви повільно біжите, або лишаєтесь голодними (і сподіваєтесь, що ваші товариші по намету прихопили з собою більше їжі). Цінність їжі в цих умовах також змінюється. Ієрархія вже не будується на таких показниках як здорова чи смачна (хоча сир Пармезан, яким мене люб’язно пригостила Сьюзі, здавався смачнішим за морозиво), а, насамперед, за калорійністю. Горіхи (особливо макадамія – хоча, чорт, вони без смаку) і пепероні стали найбільшими коштовностями. Гелі та упаковки з дитячим харчуванням були непотрібні, оскільки містили менше 100 ккал. Ми хотіли калорій, і хотіли їх прямо зараз!

5. Контроль за вагою – серйозний процес

MdS – це шлях до Вальгалли. Це не просто вирізання ручки з вашої зубної щітки та залишення вашого спальника далеко позаду. Ми знімали лямки з наших рюкзаків, затягуючи тугіше наші спальні мішки, намагаючись розрахувати скільки зубної пасти, сонцезахисного крему і листів туалетного паперу нам буде потрібно. Продукти ми перепаковували так, щоб зменшити їхню вагу, а потім клали до вакуумних пакетів, щоб зберегти їх придатність.

6. Ви будете вчитися читати по піску

Під час MdS ви дійсно багато дізнаєтесь про пісок. Чи це пил? Чи може сіль (з усіх цих соляних блоків)? Так чи інакше, але ви швидко покриваєтесь ним з голови до ніг, і не скоро відчуватимете себе в нормі. Коли ви їсте все що ви відчуваєте це пісок/сіль/пил. Під час бігу по піску на деяких ділянках ви тримаєтесь досить гарно, а на інших провалюєтесь досить глибоко, перевіряючи різноманітність вашого словникового запасу. Як і очікувалось, марокканські бігуни вражали своїми уміннями читати пісок. Просто бігти за ними? Переважно вони дуже швидкі і це досить складно. Через тиждень і ти навчишся читати по піску. Ти також навчишся їсти його, дихати ним і бути повністю вкритим ним. Чи це пил? І на смак солонувате. У будь-якому випадку там ніде вмитися, тому це нікого не хвилює.

7. Ти стаєш INOV-8-ром 

Так, як кросівки в пакеті стають твоєю подушкою, відрізання верхньої частини фляги для води, щоб вийшла досить прийнятна чашка та миска – це ще одна гарна можливість зробити все своїми руками. Попередження: випадкові міні-вихрі кружляють навколо табору, вони підхоплюють чашки/миски, спальні килимки і разом з ними все, що не притиснуте чимось тяжким.

8. Про життя в наметі

MdS – це все про життя в наметах. Саме там залишаються найкращі спогади і розповсюджуються найгірші жарти (вибачте за це!). Стрес будує зв’язки, а також люб’язність, загальне використання, здатність ігнорувати погані запахи і не сприймати серйозно вираз обличчя під час сну (вибачте Сьюзі). У двох словах, MdS – це не найскладніша гонка з усіх, але це дійсно вибух. Якщо не звертати увагу на пісок, пухирі, відходи у рюкзаку і СТРАШЕННИЙ ГОЛОД.

*Даміан Холл – незалежний журналіст і британський трейл-ультра бігун. Він посів 15-е місце і був частиною команди, що посіла 2-е місце у Marathon des Sables 2017 року, після всього п’яти тижнів тренувань.