Советы

Swimrun: 10 фактів, які тобі треба знати

Нещодавно Swimrun відсвяткував свій 10-ий день народження, і вже з першої гонки, яка відбулась у 2006-ому році, ця спортивна дисципліна з кожним днем набуває все більшої популярності.

Swimrun – це якісно новий етап у розвитку мультигонок. Зазвичай, у змаганнях беруть участь команди з двох людей: ти та твій напарник долатимете складні ділянки дикої природи, бігатимете у гідрокостюмах та плаватимете у кросівках. Ти будеш одягнений у один і той же комплект одягу, протягом як бігових, так і плавальних етапів (їх як правило декілька). Тому, якщо ти хочеш плисти з колобашками чи лопатками для плавання, то май на увазі, що бігти тобі доведеться також разом з ними!

 

Британський триатлет Алан Скот ділиться своїм досвідом у підготовці до змагань Swimrun:

“Я вперше спробував себе у змаганнях Swimrun ще у 2014-ому році під час Otillo World Championship у Швеції. The Otillo для Swimrun – це те саме, що Kona для Ironman. Відтоді, я і моя команда продовжують брати участь у подібних гонках та розвиватись у даній дисципліні. Серед наших досягнень: 6 місце на чемпіонаті світу в Otillo, три перемоги на змаганнях Breca Buttermere і 3 місце в Otillo 1000 Lakes.

Ось мій топ 10 порад, які допоможуть тобі у змаганнях із Swimrun.

1. ВИКОРИСТОВУЙ ПРАВИЛЬНЕ СПОРЯДЖЕННЯ

Мати правильне екіпірування та почуватись у ньому комфортно – ключовий аспект Swimrun … Ось основні елементи екіпіровки, які тобі знадобляться для змагань: 

Гідрокостюм. Це має бути спеціальний костюм для Swimrun, або ж, наприклад, старий костюм для триатлону, обрізаний трохи вище коліна. Залежно від умов ти також можеш відрізати рукава трохи вище ліктя. Якщо це перша твоя гонка, не хвилюйтеся про використання старого костюму, я завжди брав участь у старому костюмі з тріатлону і це ніяк не вплинуло на результат. 

Взуття. Кросівки повинні забезпечувати хороше зчеплення з поверхнею. Я в таких змаганнях завжди надаю перевагу взуттю INOV-8 X-TALON. Воно легке та надає чудове зчеплення з поверхнею. Також важливими є спеціальні шкарпетки, які перешкоджатимуть натиранням. 

 

 

Лопатки для плавання. Вони не обов’язкові, але їх наявність тобі допоможе. Якщо ти вирішиш їх використовувати на змаганнях, тоді, звичайно, заздалегідь варто почати тренуватися плавати&бігати з ними і наростити свою силову витривалість (див. пункт 5). Раджу починати з невеликих лопаток.

Колобашка для плавання. Ти можеш закріпити її до свого тіла спеціальною мотузкою (з якою, до речі, доведеться й бігти). Вона додасть тобі плавучості, тримаючи ноги вище на воді, і допоможе нівелювати вагу твого взуття під час плавання.

Обов’язкове спорядження. Дізнайся вимоги організаторів змагань щодо обовязкового спорядження. В більшості гонок наполягають на тому, щоб у кожного учасника був комплект обов’язкових речей, серед яких, наприклад, компас, свисток, еластичний бинт тощо.

Додаткові шари одягу. Якщо гонка проходитиме за холодних погодних умов, зверни увагу на неопреновий одяг, рукавички та шапку. Вони допоможуть під час довгого запливу. В жовтні минулого року ми брали участь у змаганнях Otillo 1000 Lakes в Німеччині. Під час забігу температура повітря була 7 градусів тепла, а температура води – 11 градусів. Додаткові шари неопренового одягу, які ми одягли, надали нам значні переваги: 3-е місце замість DNF.

 

2. ПРАКТИКА ПЕРЕХОДІВ

Під час таких забігів відбувається близько 20-ти переходів з води на суходіл і навпаки, з землі у воду. Тому ти, звичайно ж, маєш практикувати їх перед змаганнями. А також відлагодити такі моменти: куди ти збираєшся покласти (можливо причепити) свої лопатки для плавання? Чи будеш знімати гідрокостюм до поясу на початку довгого забігу? Подумай про те, коли краще буде зняти\одягти окуляри та шапочку для плавання? Такий забіг ставить перед тобою багато запитань, які вимагають чіткої та продуманої відповіді.

3. ПРОДУМАЙ СВОЄ ХАРЧУВАННЯ

Харчування – це, по суті, третя дисципліна у Swimrun (четверта в тріатлоні). Розплануй своє харчування і це допоможе тобі перетворити жахливу гонку у найбільш успішну. Добре вивчи запропоновану організаторами дистанцію, потім протестуй харчування під час тренувальних забігів та склади план харчування на день змагань. Цей день буде довгим і важким, тому тобі просто необхідно підтримувати сили. Я завжди беру із собою, про всяк випадок, запасний гель із кофеїном. Ніщо не може бути гірше, ніж виснажитися по середині гонки.

 

4. ПІДГОТОВКА ДО ДИСТАНЦІЇ

Добре вивчи трасу та запиши почергово кожен етап плавання і бігу на своїй руці чи лопатці для плавання, щоб ти завжди міг нагадати собі, як довго триватиме кожен з відрізків дистанції. Це допоможе тобі правильно розраховувати сили, а також надасть моральної переваги. Водночас, хорошою ідеєю буде запам’ятати місце розташування пунктів харчування, чи найжорсткіші ділянки траси.

5. РОБОТА НАД СИЛОВОЮ ВИТРИВАЛІСТЮ

Плавання в кросівках чи з лопатками для плавання створює надзвичайне навантаження на ваше тіло. Відтак, ти повинен розвинути свою силову витривалість під час підготовки до змагань. Окрім того, якщо траса для бігу буде доволі горбистою (а зазвичай вона саме така), то робота над силою ніг однозначно допоможе тобі.

 

6. КОНТРОЛЮЙ СВІЙ ТЕМП

Цей пункт складається з двох частин. Якщо ти хочеш бути конкурентоспроможними, то тобі потрібно розміщуватись в передній частині всіх спортсменів на гонці. Це може звучати трохи суперечливо, але, водночас, не варто занадто швидко стартувати, адже ти маєш розрахувати сили на весь забіг. У тебе попереду довгий день і не варто витрачати всі свої сили на старті.

7. КОМАНДНА РОБОТА – ЦЕ ВАШЕ ВСЕ

Практично у всіх змаганнях зі Swimrun беруть участь команди з двох чоловік, що власне і робить їх такими особливими. Ти з партнером обов’язково маєш тренуватись разом. Виявіть всі сильні та слабкі сторони одне одного, виріште, чи будете зв’язуватись один з одним шнуром під час запливу чи бігу. Будуть як важкі, так і легкі моменти, але підтримка напарника – це важлива складова Swimrun. Якщо ви нічим не пов’язані до гонки, то однозначно будете пов’язані після неї! Хлопці, з якими я біг на змаганнях, зараз є моїми найкращими друзями.

 

8. ВИКОРИСТОВУЙ GPS ГОДИННИК

Годинник GPS буде дуже корисним під час забігу. Він допоможе корегувати твій темп і буде тримати тебе в курсі, коли наближається наступний перехід, щоб ти міг підготуватися до нього. Наприклад, наближаючись до наступного переходу, ти вже на ходу можеш готувати спорядження і без зайвих затримок переходити до нового етапу.

9. ТРЕНУЙСЯ З РОЗУМОМ

Звучатиме доволі очевидно, але найкращою підготовкою до Swimrun є власне безпосередня участь у Swimrun. Знайди якусь водойму із стежками навколо неї. Ознайомся з планом гонки, до якої ти готуєшся, та відтвори її умови під час тренування. Ти здивуєшся, про скільки нових речей ти дізнаєшся після цього: запотівання окулярів, занадто великі плавальні лопатки, взуття та плавальні костюми, які натирають. З таким досвідом до дня змагань ти будеш уже максимально підготовленим.

 

10. ПОСМІХАЙСЯ! ЦЕ ДЕНЬ ГОНКИ!

У день змагань у тебе повинен буде хороший настрій. Ти зі своїм партнером збираєшся подолати тяжкий шлях, отримати неймовірну насолоду від краси дикої природи. Swimrun – це одна з небагатьох гонок, під час якої ви спільно можете отримувати досвід і емоції. Насолоджуйся цим викликом! Ти ніколи про це не пошкодуєш!