Советы

Топ 10 порад для відмінної ультрагонки

Раніше кожен ультрабігун прагнув пробігти марафон. Сьогодні 42,2 км – не є чимось захмарним. Поява ультрабігу в якості нового виду спорту, спонукала бігунів з різним рівнем підготовки бігти більше, ніж будь-коли раніше. Ультразабіги на 50 миль, 100 миль або більше стають надзвичайно популярними в усьому світі, особливо по бездоріжжю і горах.

Що вам потрібно знати про участь в ультрагонці?

Ми запитали в пятьох експертів з ультрабігу їхньої поради. 

1. Не фантазуйте. Краще Візуалізуйте.

Немає сенсу уявляти, наскільки ідеальною буде ваша гонка, і вважати, що все так ідеально й пройде в реальному житті. Натомість краще візуалізувати всі важкі моменти, які можуть виникнути під час змагань на ультрадистанціях, і способи ефективної боротьби з ними. Так, коли неминуче станеться, ви будете морально готові до проблем. Це потужний інструмент в арсеналі будь-якого ультра бігуна (Пол Тірні).

Пол Тірні пробігає в Озерному Краї

2. Приділяйте час пішохідному туризму (хайкінгу)

Кожен бігун має різні цілі на гонці, чи то просто фінішувати, чи змагатися . Проте дуже важливо, збільшувати час, що проводиш на ногах під час підготовки. Коли справа доходить до ультра трейлів, походи дійсно недооцінені з точки зору побудови хорошої бази витривалості і тренованості ніг в умовах низького ризику. Навіть найкращі ультрабігуни на деяких ділянках траси переходять на ходьбу під час гірських перегонів, тому є сенс тренуватися для цього. Хайкінг/піший туризм – це інша стратегія руху, і тому втома буде також іншою, ніж під час безперервного бігу. Не чекайте дня змагань, щоб розпочати тренування з хайкінгу (Пол Тірні).

3. Довіряйте власній підготовці

Не дивіться і не слухайте, що робили інші бігуни під час підготовки. Ваші конкуренти, швидше за все, скажуть, що вони пробігли більше кілометрів, зробили більше сходжень, взяли участь у більшій кількості гонок (а тому вони більш підготовлені). Не зосереджуйте на цьому свою увагу, і довіряйте власній підготовці. Намагайтеся не вивчати те, яке екіпірування в інших бігунів, що вони беруть із собою, або що вони розповідають про своє харчування. Ви вже знаєте, яке екіпірування вам подобається, що вам потрібно взяти із собою і що вам подобається їсти. Тому не змінюйте свою думку через те, що бігуни роблять щось інше! (Нікі Спінкс)

Нікі Спінкс долає UTMR. Фото: Adina-Zwaklen, www.alphafoto.com  

4. Не виснажуйте себе

Якщо відчувається, що темп занадто швидкий, то – вгадайте що? Так, це дійсно занадто швидко! Не намагайтесь на ранніх етапах гонки змагатися з “королями швидкості”, тому що потім ви за це заплатите. Стартуйте трохи повільніше. Незважаючи на тривалість гонки, перша третина дистанції, навіть, до половини – це лише розминка. Нехай ті, хто бажає показати свою надзвичайну швидкість, переганяють вас на ранніх етапах… трохи пізніше ви побачите їх знову! Зосередьтеся на собі, своєму темпі, гідратації та харчуванні (Нікі Спінкс). 

5. Продовжуйте їсти … а тоді пити

100 миль (і ультрамарафони взагалі) – це “їстівні” змагання. Даміан Холл: “Я не можу дочекатися, щоб набити свій рот горіхами, шоколадом, сиром, гелями та галонами солоного супу з локшиною. Пізніше під час гонки я більше споживаю рідкі калорії, такі як енергетичні напої. Найкраще дозовано, мінімум кожні півгодини. Ном, ном. Якщо Нікі Спінкс (моя головна команда підтримки) є поблизу вас, будьте обережні з солодкими макаронами” .

6. Будьте готові проводити багато часу наодинці

Будьте готові залишитися наодинці і в суворих погодних умовах, часто і в нічний час, а іноді і на вершинах гір. Найкращий варіант це поговорити з самим собою! Отримати мотивацію, отримати емоції, отримати все це під час змагань. Дійсно, приємно дружити з кимось під час змагань або бігти у компанії на ультрагонці. Проте пам’ятайте, що вам важлива власна гонка, а не чужа, тому будьте готові бігти наодинці (Маркус Губатс).

Жасмін Періс на гонці Spine Race 2018, яку вона виграла, встановивши новий загальний рекорд. Фото: Харшан Гілл

7. Нічні труднощі минають

Я вважаю, що у кожного бувають важкі періоди під час ультразабігів. Зазвичай вночі. Важливо пам’ятати, що ніч обов’язково закінчиться, і всі негаразди минуть з приходом денного світла. Просто продовжуйте їсти, рухатися і намагайтеся насолоджуватися цією пригодою (Жасмін Періс).

8. Отримуй задоволення

Ви щаслива людина, якщо маєте можливість брати участь у цьому виді спорту, тому не сприймайте це як щось належне. Насолоджуйтесь кожною хвилиною. Вам пощастило, що ви долаєте ультрагонку, це схоже на спорт наприкінці дня. Тому, коли щось йде не по плану, врахуйте це, і рухайтесь далі (Пол Тірні). 

9. Готуй бігову екіпіровку завчасно

Бігти ультрагонки в незручному біговому комплекті – це спосіб втратити інтерес до цього спорту взагалі. Тестуйте різні частини комплекту завчасно, щоб у разі проблем був час вирішити їх задовго до змагань. Якщо біговий рюкзак- жилет тре вам протягом години тестування, можливо, це не дуже заважає, а якщо протягом 20+ годин? Це не весело. Я добре знаю свої відчуття в кросівках X-TALON 260 ULTRA і TERRAULTRA G 260 (див. відео нижче), тому що я пробіг в них багато миль. Я також знаю, що незручні шорти можуть перетворити моє життя на пекло (і, можливо, бути загрозою для продовження роду). Меня подобаються бігові шорти RACE ELITE 6″ TRAIL SHORTS з гарною внутрішньою підкладкою для комфорту під час довгих забігів та ультра гонок (Пол Тірні).

10. Пам’ятайте правило “трьох” від Нікі Спінкс

Якщо ви долаєте ультра гонку, і про щось подумали тричі, то насправді ви думали про це вже від 5 до 10 разів. Це попереджувальний знак, і це ваше тіло говорить, що воно потребує того, про що думали. Це може бути потреба в їжі або воді, можливо вам необхідно одягнути або зняти одяг, сходити в туалет або знеболити якусь частину тіла. Більше не ігноруйте це. Відразу зупиніться і виріште цю проблему (Нікі Спінкс). 

Інформація про наших експертів:

Пол Тірні – тренер з бігу та спортивний масажист. Пол та його партнерка Сара МакКормак запускають коучинг з бігу Missing Link Coaching. Пол двічі представляв Ірландію на змаганні World Ultra Trail Championship і був переможцем у 2015 році на змаганнях Lakeland 100. Пол пробіг 210-мильну гонку Tor des Geants в 2017 і 2018 роках. Пол спробує поставити рекорд на змаганнях 214 Wainwrights влітку 2019 року.

Нікі Спінкс – легенда ультрабігу. Жертва раку молочної залози є найшвидшою людиною змагань Double Bob Graham Round (132 милі, 54 000 фунтів висоти) в Озерному Краї, Англія. Цього року вона стала першою людиною, яка пробігла Double Ramsay Round (116 миль, 57 000 фунтів висоти) у найбільших горах Шотландії. Нікі також жінка-рекордсмен 2-18 Ultra Tour Monte Rosa. Спортсменка проводить курси з ультрабігу.

Маркус Губатс – латвійський бігун на ультрамарафонські дистанції, який зараз проживає у Великобританії.

Жасмін Періс – ультрабігунка, яка руйнує межі у спорті. Вона встановила рекорди не тільки серед жінок, але й – в абсолюті. Нещодавно ЗМІ писали про її неперевершений рекорд на Spine Race, де Жасмін встановила рекорд в абсолюті протягом 12 годин, зціджуючи молоко для своєї маленької дочки (читайте більше тут). Вона встановила рекордний час серед жінок під час всіх 3-х раундів 24-годинних гонок Великобританії – the Bob Graham Round, the Paddy Buckley and the Ramsay Round. На змаганнях the Ramsay Round Жасмін встановила рекорд – найшвидший час в абсолюті.

Даміан Холл – ультрабігун, який пробіг найскладніші та найконкурентніші змагання в світі, починаючи від Ultra-Trail du Mont-Blanc (брав участь 4 рази, враховуючи вихід у фіналі в пятірку перших в 2018 році) і закінчуючи рекордами на Fastest Known Times («кращий відомий результат» в перекладі на українську мову) та 230-мильній трейловой гонці Cape Wrath Trail.