Советы

Жінки у трейлі. Поради Жасмін Періс

33-річна британська спортсменка Жасмін Періс, яка встановила новий рекордний час серед жінок протягом трьох провідних 24-годинних гонок у Великобританії, у своєму інтерв’ю дає слушні поради для жінок трейл-ранерів.

2016 рік був дійсно визначним для британської спортсменки з команди Inov-8 Жасмін Періс. 33-річна дівчина встановила новий рекордний час серед жінок протягом трьох провідних 24-годинних гонок у Великобританії: Bob Graham Round (Англія), то Ramsay Round (Шотландія) і Paddy Buckley (Уельс). Під час змагання Ramsay Round (58 милі, 28,500 футів набори висоти) Джасмін перевершила найкращий чоловічий час, встановивши рекорд – 16 год 13 хв. Варто згадати і про її успіхи за межами Сполученого Королівства в 2016 році: вона стала 6-ою жінкою на першій у своєму житті 100-мильній гонці UTMB, виборола бронзу на чемпіонаті світу зі скайраннінгу і здобула перемогу на змаганнях Extreme Skyrunning World Series.

У цій статті ми наводимо інтерв’ю Жасмін Періс щодо мотивації жінок у трейл-ранінгу. Розпитував її провідний американський ультра бігун Пітер Максімов.

 

Пітер: Іноді дуже важко вийти туди! У всіх нас бувають дні, коли просто почати пробіжку – це найважча частина бігу. Що мотивує вас в такі дні?

Жасмін: Оскільки я працюю повний робочий день поза бігом (я ветеринар, на даний час здобуваю ступінь PhD), то мій обмежуючий фактор, як правило, – це час, а не мотивація. У тих надзвичайних випадках, коли я докладаю зусиль, щоб вийти на тренування, то я намагаюся нагадати собі, яка я буду щаслива, коли я повернуся сповнена бігових ендорфінів, приємно втомлена і зі спогадами про свіжість природи в мене в голові.

Пітер: Яку б ви могли дати одну просту, але важливу “трейл-ранінгову пораду” нам?

Жасмін: Веселіться. Я думаю, що велика частина мого успіху залежить від того, що я майже завжди отримую задоволення від своїх пробіжок. Якщо ви відчуватимете задоволення, то будете дотримуватися цього, щоб пережити важкі часи, і змушуватимете себе на нові досягнення. Спробуйте знайти партнера для тренувань (людину або собаку), плануйте активний відпочинок з друзями або зареєструйтесь на гонку.

Пітер: Більшість жінок мають якийсь стереотип у питанні щодо образу тіла. Яку пораду ви б дали іншим жінкам бігунам, яким здається, що вони підходять під цей стереотипний образ “жінка бігун”?

Жасмін: Я не впевнена, що мається на увазі під образом “жінка бігун”, але мені здається, що я під нього не дуже підходжу. На мою думку, я занадто люблю смачно поїсти. Моя порада іншим жінкам в трейлі: пам’ятайте, що ви повинні бути сильними і здоровими, щоб мати сили бігти. Будьте розсудливими і врівноваженими, а не одержимими думкою про те, як ви повинні виглядати, адже всі ми різні, і не може існувати ніякого ідеалу.

Пітер: Хто або що мотивує вас на тренування?

Жасмін: Коли я перебуваю в горах, мені не потрібна додаткова мотивація, адже я заряджаюсь енергією від довкілля і отримую задоволення від бігу. Цього літа я купила гідрокостюм, щоб я могла поєднувати біг з плаванням, від чого я також отримую насолоду. У тих рідкісних випадках, коли я займаюсь в тренажерному залі, то я слухаю музику.

Пітер: Чи можете ви назвати деякі з ваших “must have” елементів екіпірування для трейлового бігу?

Жасмін: Є тільки один такий “must have” – це взуття. Для довгих трелових пробіжок я беру Inov-8 TrailTalon 275 (гарно мені послужили на UTMB 2016, навіть після того, як я в них поплавала). Для більш технічної/трав’янистої місцевості (наприклад, для гірських забігів) я завжди вибираю Inov-8 Mudclaw 300. Серед універсального тренувального взуття, я б відзначила оновлену модель Inov-8 Roclite 305.

Пітер: На жаль, жінки повинні враховувати особисту безпеку більше, ніж чоловіків (біг наодинці, біг в ночі тощо). Можете порадити як залишатися у безпеці під час пробіжок? Які питання можуть виникнути під час пробіжок?

Жасмін: Мені пощастило жити в тихій сільській місцевості, а тому у мене не має ніяких побоювань з приводу пробіжок в темряві. Я жила в місті протягом року одразу після того, як я почала бігати (2008, Міннесота США), і я мала звичку носити з собою особистий сигнальний дзвінок під час пробіжок в нічний час. В ідеалі я б бігала з кимось із друзів, але я працювала за відносно нетиповим графіком, тому організувати спільні пробіжки з кимось на постійній основі було складно.

Пітер: Як ви знаходите місця для трейл-ранінгу під час подорожей або на відпочинку?

Жасмін: Якщо мені пощастило і в мене є друзі в цій місцевості, то я спитаю у них поради, але зазвичай я просто вирушаю на пробіжку до найближчого видимого пагорба або гори. Трейлові стежки, як правило, ідуть вгору, і це весело досліджувати місцевість “на ходу”.

Пітер: Як правильно вибирати спортивний бюстгальтер?

Жасмін: Ха-ха! Я безумовно не та людина, яку варто про це запитати … Я розумію, що це дуже важливе питання, але я купила свій перший спеціалізований спортивний бюстгальтер цього літа, і я взяла його тільки, тому що він здався зручним і красивим. Він чудово виконує своє призначення.

Пітер: Чи ви приймаєте участь у гонках згідно з якимось планом тренувань? Чи притримуєтесь ви цього плану чи робите його гнучким?

Жасмін: Я, напевно, не та людина, яку варто було б запитати про це теж … Я не дотримуюсь тренувального плану і ніколи не мала тренера. Проте, я коригувала свої тренування взимку 2015/16, щоб підготуватися до гонки Bob Graham Round на початку сезону, поступово збільшуючи інтенсивність і дистанцію своїх щоденних пробіжок, роблячи крос-тренінг кілька разів на тиждень у тренажерному залі/басейні і іноді здійснюючи швидку домашню пробіжку навколо водойми вдома. Ми також провели тиждень за кордоном в Сьєрра-Невада на початку квітня, як я завжди знаходив, де я усвідомила, що похід в гори – це найкраща підготовка для довгих гірських гонок.

Пітер: У вас був надзвичайний 2016 рік. Які ваші бігові плани на 2017 рік?

Жасмін: Я згодна, що 2016 рік був неймовірним, але й досить жорстким. Мені знадобилось кілька місяців для відпочинку, щоб повернути свою голову назад в екіпірування, і я ще досі вирішую, чим я буду займатись далі. З точки зору гонок, я безумовно хочу пробігти ще кілька змагань зі скайранінгу, в тому числі Tropheo Kima (хоча це змагання проходить раз на 2 роки, тому доведеться почекати до 2018 року). Також було б дивовижно брати участь у змаганнях від Великобританії, так що я буду змагатися за місце в команді на World Long Distance Mountain Running або за місце в команді на IAU Trail World Championship.