Интервью

Жасмін Періс – перша жінка, яка виграла і встановила рекорд змагань SPINE RACE

Ця історія починається відколи амбасадор Inov-8 Жасмін Періс стала першою жінкою, яка виграла змагання Montane Spine Race, встановивши новий рекорд. Жасмін пробігла дистанцію в 268 милі за 83 години 12 хвилин, покращивши минулий рекорд (встановлений Eoin Keith) більш ніж на 12 годин.

Змагання Spine Race стартувало у 2012 році. Бігуни починали свій забіг від Pennine Way, де панують зимові умови, в біговій екіпіровці, яку не змінювали протягом всього часу. Цю гонку прозвали “Найбрутальніша в Британії”.

35-річна Жасмін, яка вперше народила дитину лише 14 місяців тому, долає забіг. Жасмін працює ветеринаром і в даний час закінчує дисертацію. Жасмін досі годує грудьми, тому їй довелось зціджувати молоко на контрольно-пропускних пунктах. Жасмін зустрілась з дочкою лише на фініші.

Вона сказала: “ Це було дуже важко, було темно протягом двох третин часу, що я бігла. Це було нестандартне змагання. Гонка проходила в режимі нон-стоп: ти змагаєшся навіть тоді, коли спиш. Коли це перетворюється в тактику – ти позбуваєшся сну”.

“Протягом всієї гонки відбувалося зменшення лактації, проте я зціджувала молоко на чотирьох із п’яти контрольно-пропускних пунктів. Перша ніч була найважчою для мене розумово, тому що я була далеко від моєї дочки, але пізніше стало легше, і я звикла бути не поряд з нею. Це було блискучою мотивацією, щоб знову зустрітися на фініші”.

Лі Проктер, амбасадор-менеджер команди Inov-8, сказав: “Всі ми тут, в Inov-8, так пишаємося Жасмін! Вона не є професійною спортсменкою, що тренується днями, навпаки це скромна мама з неймовірним талантом і з феноменальною силою, як з фізичною, так і з розумовою”.

“Те, що вона встановила в цій гонці новий рекорд для обох статей, при цьому зціджуючи молоко на контрольно-пропускних пунктах для своєї 14-місячної донечки , є однією з найбільших подій в історії ультрабігу як спорту”. 

Пост Жасмін у своєму блозі перед змаганнями

Це вважається одним з найскладніших змагань в світі на витривалість. 268-мильне змагання Spine Race, проведене серед жорсткої британської зими, штовхає конкурентів до межі своїх можливостей, оскільки вони пробігають, проходять, а іноді й проповзають свій шлях уздовж стежки Pennine Way, піднімаючись на висоту близько 37 000 футів (11,277 м).

На перших змаганнях у 2012 році, було всього 3 фіналісти із 11 учасників. У минулому році (2018 р.) було 118 учасників, і лише 53 з них досягли фінішу, а 65 не змогли цього зробити. Так, це дуже важко.

Цього року 125 чоловіків та 12 жінок з 15 різних країн (Канада, США, Бразилія, Японія, Бельгія, Франція, Данія, Іспанія, Італія, Чехія, Німеччина, Фінляндія, Швеція, Ірландія та Великобританія) вийдуть на старт. Серед них буде шотландка, бренд – амбасадор Inov-8, Жасмін Періс. Жасмін, власниця декількох ультрамарамонських рекордів, намагатиметься вперше подолати змагання Spine Race. Ми поспілкувалися з 35-річною матір’ю перед одним з найважчих змагань в її житті.

Якими ви уявляєте змагання Spine Race?

Spine Race – це 430 км (268-мильна) гонка вздовж Pennine Way в середині зими, що проходить з півдня на північ, від Edale до Kirk Yetholm. Учасники змагань мають 7 днів для завершення гонки і можуть спати на контрольно-пропускних пунктах уздовж маршруту, але годинник не зупиняється. Це змагання не тільки з мінімальним часом для сну, але це й змагання, що показують твої бігові, орієнтувальні навички і стійкість до погодних умов.

Це змагання, в якому ви планували взяти участь вже давно?

Це, безумовно, змагання, про яке я знаю вже давно, оскільки воно починається в той же день, що і змагання Trigger Race (Marsden to Edale), в якому я беру участь щороку. Ці два змагання розоділяють ділянку вздовж Pennine Way над Kinder Edge у Bleaklow, тому я часто зустрічаюся з учасниками Spine Race, які рухаються в протилежному напрямку.

Я пам’ятаю один рік була особливо жахлива погода, коли місцевість Pennine Way був по коліно в талому снігу, йшов дощ зі снігом, а бідні бігуни змагань Spine Race бігли з нахиленими головами донизу, а попереду – ще більше 400 кілометрів. Мені ж лишалось пробігти лише годину до гарячого супу, чаю і душу, а після цього провести вечір біля вогню. Тоді я думала, що треба бути божевільним, аби підписатися на гонку Spine Race!

Що спонукало Вас взяти участь у Spine Race?

Я не зовсім впевнена (є дні, коли я запитую себе, що штовхає мене), але я думаю, що це те, що я намагаюся зробити щось, в чому я не впевнена, що можу завершити, принаймні під час зимової гонки.

Якими були тренування та підготовка до Spine Race?

Цікаво, що Spine Race – це, мабуть, перші змагання в моєму житті заради яких я пройшла спеціальну підготовку. На початку осені минулого року я намагалась знайти мотивацію, і в результаті мій тижневий пробіг знизився приблизно до 30-40 миль. Це, дійсно, важко перед роботою вставати та тренуватися о 4.30 ранку у темноті та холоді. І все це після безсонних ночей (наша однорічна дочка Роуен не давала спати).

Я зрозуміла, що треба щось змінити або відмовитися від змагань Spine Race. Я зробила деякі зміни, не розкриваючи всі тренувальні секрети (Я зроблю це, якщо гонка Spine Race пройде добре!). Так, я збільшила обсяг тренувань (до 80-100 миль на тиждень), і регулярно бігала з навантаженням на спині. Позбавлення сну – це єдине, що не потребувало додаткових тренувань…

Чи буде це найбільшим та найважчим змаганням у житті?

Абсолютно. У минулому я подолала декілька тривалих забігів, у тому числі Trans-Alpine Run (273 км) і Dragon’s Back (315 км), але вони проходили влітку і поетапно. Це означає, що я змагалася лише по 5-8 годин кожного дня, а решту часу відпочивала, їла та спала. Змагання Spine Race має відмінні умови, оскільки я буду бігти без зупинки, в основному в темряві і в холоді, і, ймовірно, переважно весь час наодинці.

Це будуть змагання як фізичні, так і психічні. Як Ви будете справлятись із психічною частиною?

Так, я думаю, що ментальний бій буде для мене найбільшим викликом. По-перше, я думаю, що мені дійсно не вистачатиме Роуен. Я лише кілька разів від’їжджала на одну ніч з моменту її народження. З позитивного боку, я думаю, що у мене буде найкраща мотивація для того, щоб якомога швидше дістатися до Kirk Yetholm!

Взагалі, я вважаю, що бути наодинці на складних ділянках маршруту – це норма під час тривалих перегонів. У мене вже є достатній досвід роботи з психічними битвами. Допомагає усвідомлення того факту, що ці ділянки завжди потребують багато часу, і стає легше з приходом денного світла. Поки я буду добре харчуватися і хоч трохи спати, я думаю, що зможу пробитися.

Які тактики Ви будете використовувати?

Я не впевнена, що володію багатьма біговими тактиками. Я просто починаю з комфортного темпу і прагну його підтримувати (я роблю так постійно). Я спробую не змагатись з конкурентами, принаймні до пізніших етапів гонки. Це такий довгий маршрут, і є дуже багато факторів, що впливають на перемогу, враховуючи погоду і травми. А я б хотіла фінішувати без травм.

Чи спланували заздалегідь, коли Ви будете спати?

Щось мені підказує, що краще мати якісний сон, а потім швидко пересуватися між контрольно-пропускними пунктами, замість того, щоб сонним тягнутися, борючись з навігацією і холодом.

Чого Ви боїтесь у змаганнях Spine Race?

Це звучить нерозумно, враховуючи мою участь у всіх ультра гонках і гірських марафонах, але я трохи хвилююсь за навігацію вночі, а також за умови заметів на висоті. Якщо земля вкриється снігом, важко буде встановити, де знаходиться маршрут або що оточує мене, тому карта і компас не допоможуть. З іншого боку, кожен учасник зобов’язаний працювати з портативним GPS-пристроєм, і я зараз займаюся цим, і ми сподіваємося, що це хороший резервний варіант.

Жодна жінка ще не вигравала Spine Race. Чи будете Ви першою?

Я думаю, що немає нічого неможливого, але я знаю кілька інших сильних бігунів, які хочуть виграти це змагання. Серед них ті, хто мав спеціальну підготовку, наприклад, довгий забіг по цьому маршруту. Це, насправді, не варіант для мене, оскільки багато часу треба було б провести далеко від Роуен.

Яку найкращу пораду ви отримали від попередніх учасників?

Керол Морган, яка пробігла Spine Race в 2017- 2018 роках і має поточний жіночий рекорд (109 год. 54: 00 хв.) дуже допомогла мені з деякими питаннями, але найбільший внесок Керол – її приклад. Її позитивне ставлення до змагань Spine Race, незважаючи на болото і хуртовини, дуже надихає. Я докладу всіх зусиль, щоб наслідувати її приклад.

Комплект екіпірування Жасмін на змагання Spine Race 2019

На одну з найжорсткіших в світі гонок на витривалість Жасмін планує взути кросівки з найжорсткішим зчепленням в світі – нові MUDCLAW G 260 (фото вище) і ROCLITE 275. В її арсеналі є два варіанти кросівок з графеном для ще більшого зчеплення. Використовуючи найміцніший матеріал планети – графен, ми створили підошву, яка на 50% більш зносостійка і водночас це не погіршує (таке важливе в цих умовах) зчеплення.

Якщо більша частина землі на маршруті дійсно м’яка і каламутна, то кросівки MUDCLAW G 260 з жорстким 8 мм протектором нададуть найкраще зчеплення. Якщо рельєф під ногами змішаний, з чергуванням м’якої і твердої землі, то універсальні ROCLITE 275 зі своїм 6-мм протектором будуть кращим варіантом.

Жасмін буде використовувати рюкзак на 25 л ALL TERRAIN 25, щоб вмістити весь її комплект екіпіровки на всю гонку. Її захисна зимова екіпіровка включає в себе мембранну курточку PROTEC-SHELL JACKET (див. Відео нижче), зимові тайтси WINTER TIGHTS, термошкарпетки EXTREME THERMO SOCKS і рукавиці EXTREME THERMO MITTS.

Стеж за змаганнями Жасмін

Всі учасники, включно з Жасмін, будуть використовувати пристрої відстеження протягом 268-мильних змагань. Слідкуйте за статусом учасників через трекер. Гонка починається в неділю, 13 січня о 8 ранку за британським часом.

* Попередні досягнення Жасмін: 1 місце серед жінок (і 2 загальне) у Dragon’s Back в 2015 році, 6 місце серед жінок на UTMB і перемога в Skyrunner World Series (екстремальна категорія) в 2016 році. У цьому ж році вона встановила рекордний час на трьох британських 24-годинних гірських змаганнях – Bob Graham Round (Англія), Paddy Buckley Round (Уельс) і Ramsay Round (Шотландія). Вона також має загальний рекордний час на Ramsay Round. Після народження першої дитини в 2017 році, Жасмін повернулася до бігу в 2018 році, щоб виграти чемпіонат British Fell Running Championship.