Советы

Топ 10 порад, як втоптати багнюку

Багнюка. Деякі бігуни люблять її, а деякі – ненавидять. Однак, незмінним є той факт, що грязюка є однією з найскладніших трас для пробіжок. Незалежно від того в лісі ви чи в горах, багнюка (особливо великі її ділянки) може швидко виснажити ваші ноги. Для того, щоб залишатися у вертикальному положенні і продовжувати рухатися якомога швидше, вам потрібні кросівки з агресивною підошвою (наприклад, Mudclaw 300), але які ж іще поради мають наші провідні спортсмени для пробіжок по вологій, болотяній поверхні? Прийшов час поговорити на чистоту…

1. Присідайте

Для того, щоб міцно триматися на поверхні з грязюки, ви повинні проникнути до нижнього її шару. Вам потрібні більші, кругліші і міцніші сідниці. Британський трейловий бігун Даміян Холл наголошує, що тренування стійкості покращило його бігову техніку і ключем до цього поліпшення є приділення кількох хвилин у день вправам: “Випади і присідання – це ваші друзі”. Сила і міцність, яку ви отримаєте завдяки виконанню цих вправ, стане вашою перевагою для участі в скайранінгових забігах (особливо бігу вверх), профілактикою травм, а також покращить стабільність при пробіжках по слизькій поверхні. Присідайте так, щоб сідниці були, як у Кардашян!

2. Відкрийте в собі дитину

Ви не можете від нього втекти, адже бруд є невід’ємною частиною бігу по бездоріжжю, тому не варто скаржитись на нього, а просто прийміть його. Багатьох людей сама думка про бруд робить вразливими і через це їм тяжко фінішувати. Для них біг по мокрій поверхні і грязюці стає нескінченною стомлюючою роботою. Переможець 10 міжнародних змагань з гірського бігу Мері Уілкінсон радить: “Біжіть в неї, потоваришуйте з нею і насолоджуйтеся нею! Пригадайте, як ви були дитиною і як вам було весело, коли ви стрибали по калюжах і грязюці. Згадайте ту свободу, яка у вас була, і, переповнившись тим дитячим позитивним настроєм, біжіть”. Усім байдуже, що ви забруднилися або навіть впали лицем у бруд! Це не тільки підніме вам настрій, а й надасть перевагу перед тими, хто біжить без ентузіазму, намагаючись подолати свою відразу до бруду!

3. Скоротіть свій крок

На мулистих ділянках змініть величину кроку, ставте ногу ближче до стегон і робіть навантаження на передній відділ стопи для більшого зчеплення з поверхнею. Скоротивши крок і збільшивши частоту кроків за хвилину ви зможете зберігати швидкість без втрати стабільності на поверхні. Уявіть короткі швидкі кроки, немов би ви біжите по гарячому вугіллю. Як тільки ви подолаєте болотяну ділянку, ви зможете повернутися до свого звичайного бігового темпу.

 

4. Практика, практика, практика!

Можливо, це видається очевидним, але завдяки постійній практиці ми вдосконалюємо техніку. Багато бігунів нехтує практикою проходження через бруд, а тому така пробіжка видається неймовірно складною в день гонки. Під час тренувань переконайтеся, що ви практикувалися як у повільному, так і у гоночному темпі. Це додасть вам знання, як краще впоратися з брудом. Пам’ятайте, що є також різні типи грязюки – густа, водяниста, липка – тому постарайтеся знайти і випробувати якомога більше різних видів болота під час тренувань.

5. Натренуйте литкові м’язи

Сильні литкові м’язи не тільки допоможуть вам швидко вибігати на гору, а й – швидко просуватися вперед по болотяній поверхні. Тому, якщо ви хочете бути “майстром бруду”, тоді працюйте над собою і тренуйте свої литки. Виконуйте по 3 підходи по 15 підйомів на пальчиках стоячи (standing calf raises) кожного ранку і вечора …. це, безумовно, допоможе вам подолати бруд!

 

6. Прийміть грязюку

Вперше взувати нову пару кросівок – це одне з найзахопливіших відчуттів для будь-якого бігуна. Це чудова мить, що можуть зрозуміти тільки інші бігуни. Я прив’язуюсь і закохуюсь у нові кросівки дуже легко, а тому з усіх сил намагаюсь тримати їх в чистоті і зі “свіжим запахом” якомога довше. Хіба для трейлового бігуна це неможливо? Ви просто повинні навчитися миритися з брудом. Прийміть той факт, що ви намочите і забрудните своє взуття. Британський трейловий бігун Бен Маунзей радить зробити нову пару взуття якомога бруднішою якомога швидше. “Дозвольте собі коротку, п’ятихвилинну інтригу з ними. Спочатку зробіть фото своїх новеньких кросівок, так щоб пізніше ви могли згадати, як вони виглядали. Помилуйтеся і порадійте ними як дитина новій іграшці поки завантажте фотографію в Instagram і виберете відповідний фільтр. Не забудьте показати всім своїм друзям і читачам у соцмережах, як красиво ви виглядаєте у взутті і як гармонійно вони виглядають з вашим біговим екіпіруванням”. Коли ж нарешті цей короткий, але дуже красивий “роман” з кросівками закінчиться, вийдіть на пробіжку і стрибніть у найбільшу, найглибшу, найсмердючішу калюжу бруду 🙂 Відтак, ви врятуєте себе від горя стати емоційно прив’язаними до взуття і зможете насолоджуватися реальною причиною їхнього придбання – їхнім комфортом і зчепленням з покриттям, а не тільки їхньою зовнішньою привабливістю.

7. Виберіть найкращий напрямок

а) Якщо ви біжите по широкому шляху, намагайтесь одразу аналізувати. Якщо помітите потічок, то біжіть по ньому! Це найшвидший спосіб для бігунів, тому що там буде менше бруду і більше води. Ви уникнете дійсно липкого бруду.

б) Коли ви потрапите на болотяний клаптик землі, нехай ваш чоловік біжить попереду, щоб відзначити ділянки, які йому видаються затопленими особливо глибоко!

8. Не одягайте білі шкарпетки

Ультра бігун Марко Консані відзначає, що чомусь його дружина постійно набридає цим: “Не одягай білі шкарпетки”. Перед тим, як почати свій біг, подумайте про наслідки. Брудні ноги і ступні не дуже підходять до інтер’єру вашого автомобіля або килимів у будинку, тому завжди беріть з собою змінний одяг і взуття. Марко ділиться своїм досвідом: “Не турбуйтеся про чищення взуття, … якщо ви залишите його на підлозі кухні на довго, то феї прийдуть і почистять його! Магія. Хоча у мене є підозри, що це робить моя дружина. Тільки не кажіть їй, що я знаю”. Якщо вам потрібна порада “Як чистити взуття?”, тоді перейдіть до поради №10!

 

9. Вирушайте за неопреновими шкарпетками!

Передова німецька призерка гонок із перешкодами ділиться своїм досвідом пробіжок по грязюці: “Я постійно бігаю по замулених трасах і доріжках, навіть у вологі або холодні зимові дні. Я націлююсь на кожну побачену річку, навіть якщо помічу на ній шар болота або льоду. Тому, теплі ноги – це дуже важливо для мене! Я люблю носити неопренові шкарпетки або шкарпетки з пальчиками, оскільки це дозволяє боротися з холодом і мокрим брудом … водночас вони захищають мене від потрапляння піску між пальцями. Сподіваюся, скоро у Inov-8 буде власна розробка шкарпеток з неопрену …” (уже є).

10. Як очистити кросівки від грязюки?

Це питання дуже часто задають. Отже, спочатку вийміть устілку. Потім, використовуючи холодну воду, вручну вимийте взуття як зсередини, так і назовні. Наповніть його газетою, щоб взуття зберігало свою форму. Дайте йому висохнути природним шляхом, але без устілки. Не сушіть його нічим (сушкою, феном, біля батареї чи обігрівача), адже це може призвести до пошкодження поверхні кросівок чи підошви.

 

 

MUDCLAW 300, вагою усього 300 г, – найкращий вибір для пробіжок по болоту і вологій поверхні.

Який одяг варто взяти в парі з Mudclaw 300?

1) Довгі лосини збережуть ваші м’язи теплими;

2) лонгслів із вовни мериноса допоможе зберігати оптимальну температуру верхньої частини тіла;

3) легку вітровку для додаткового захисту;

4) якщо погодні умови дуже погані, тоді беріть водонепроникну куртку.